Vratné (zálohované) obaly

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

Vratné (zálohované) obaly

Navigace:  Práce s pokladnou > Správa položek >

Dotykačka umožňuje jednoduše k prodávanému produktu přidat vratný (zálohovaný) obal. Vratný obal pak bude automaticky uveden na účtence a započítán do celkové částky. Aby se vratný obal automaticky při markování přidával k produktu, je potřeba provést spárování produktu s tímto obalem a nastavit odtěžování.

Vratný obal je v Dotykačce běžným produktem a je tedy možné pro něho nastavit různou cenu a odlišnou sazbu DPH. Jako příklad poslouží koupě lahvového piva, kdy zákazníkovi také automaticky naúčtujeme 3 Kč za zálohovaný obal.

Celý postup se skládá ze tří kroků:

1.Vytvoření produktu a vytvoření souvisejícího vratného obalu

2.Nastavení odtěžování u produktu, kdy odtěžovanou surovinou bude vratný obal

3.Spárování produktu a vratného obalu pro společný prodej

4.Naúčtování produktu s vratným obalem

 
Vytvoření produktu a vratného obalu

1_icon

Ve Správě položek vytvořte produkt Pivo Gambrinus láhev 0,5l (např. v kategorii Nápoje). Pokud nevíte, jak kategorii a produkt vytvořit, přečtěte si, jak vytvořit kategorii a jak vytvořit produkt.

vratne_obaly1_800_edge_dr

 

2_icon

Dále vytvořte produkt Pivní lahev (např. v kategorii Vratné obaly).

vratne_obaly2_800_edge_dr

nahoru

Nastavení odtěžování

Pro vysvětlení, co je to odtěžování a jaké jsou možnosti jeho nastavení se podívejte do kapitoly Odtěžování skladu (Receptury).

1_icon

Ťukněte na produkt Pivo Gambrinus lahev 0,5l, který jste právě vytvořili. V levé nabídce zvolte Odtěžování 01, dále přidejte produkt, který bude odtěžován (pivní lahev) ťuknutím na modré kolečko se znakem + 02.

odtezovani1_800_edge_no1

 

2_icon

Z následujícího dialogového okna vyberte či vyhledejte Pivní lahev, kterou jste si také předem vytvořili.

odtezovani2_800_edge_dr

 

3_icon

Zvolte počet kusů pro odtěžování 01 a nezapomeňte nastavení ULOŽIT 02.

odtezovani3_800_edge_no

nahoru

Nastavení společného prodeje

Ťukněte na produkt Pivní lahev, který jste v předchozím kroku vytvořili. V levé nabídce ponechte Obecné, a na kartě Sklad zaškrtněte Společný prodej. To zajistí, že se při naúčtování produktu Pivo 10 lahvové 0,5l zároveň přidá na účet i Pivní lahev. Nezapomeňte nastavení ULOŽIT.

odtezovani4_800_edge_dr

 

Naúčtování produktu s vratným obalem

Nyní když při markování produktu zvolíte produkt Pivo Gambrinus láhev 0,5l, přidá se k němu zároveň automaticky i Pivní lahev. V případě, že naúčtuje více kusů Piva Gambrinus, přidá se i dopovídají počet pivních lahví. Jestliže však nechcete respektovat naúčtované množství, lze použít speciální štítek, který chování společného prodeje změní. Při prodeji se pak bude uplatňovat nastavené odtěžované množství pro zálohovaný či zpoplatněný obal. To je vhodné v případech, kdy prodáváte více produktů do jednoho účtovaného obalu.

markovani1_800_edge_no

 

uziv_tip_icon

Jak na kompletní prodej zálohovaných obalů včetně postupu, jak evidovat obaly vrácené, se dozvíte v tomto článku v databázi znalostí. Vytvoření produktu s vratným obalem je také možné prostřednictvím Vzdálené správy.

nahoru